Filmy wróg, druga wojna światowa

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje wróg, druga wojna światowa. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Akcja filmu rozgrywa się podczas II wojny światowej w Anglii. Major Reisman (Lee Marvin) otrzymuje zlecenie wybrania, a następnie przeszkolenia dwunastu ludzi spośród więźniów i dezerterów. Mają oni za zadanie wykonać specjalną misję we Francji. Szanse, że przeżyją, są minimalne, ale tym, którym się to uda, zapewniona będzie wolność po powrocie do kraju.
Klasyka polskiej kinematografii. Serial Konrada Nałęckiego powstał na podstawie książki Janusza Przymanowskiego, który jest także współautorem scenariusza. Nakręcono trzy serie przygód załogi „Rudego” – łącznie 21 odcinków. PRL-owskie władze chętnie traktowały serial jako materiał propagandowy, prezentujący obowiązującą wówczas wersję historii z polsko-radzieckim sojuszem na pierwszym planie. Janek wstępuje w szeregi Wojska Polskiego do oddziału wojsk pancernych. Zostaje włączony do załogi czołgu o numerze 102. Wraz ze swoimi wiernymi towarzyszami broni Olgierdem, Gustlikiem, Grigorijem i psem Szarikiem rusza wyzwolić ojczyznę. Dla dzisiejszego widza „Czterej pancerni i pies” pozostają znakomitą produkcją wojenno-przygodową. Zrealizowane z rozmachem sceny batalistyczne, trzymająca w napięciu akcja, zabawne dialogi i przede wszystkim doskonałe postacie stworzone przez wybitnych aktorów – to nieprzemijające wartości serialu.
Opowieść o gołębiu pocztowym próbującym dostać się do elitarnej jednostki RAFu noszącej w czasie II wojny światowej wiadomości dla Aliantów przez linię wroga. Valiant ma problemy w czasie szkolenia, ale w rezultacie dostaje najważniejsze zadanie tej wojny, przenieść kod do zaszyfrowanych wiadomości na temat lądowania w Normandii.


Serial Janusza Morgensterna opowiada o polskim ruchu oporu przeciw hitlerowskim okupantom, o młodzieży lat wojny, jej codziennym życiu i walce. Głównymi bohaterami są dwudziestoletni chłopcy, wplątani w dramatyczną historię narodu i zmuszeni do podejmowania trudnych, nierzadko tragicznych decyzji. Z właściwą ich wiekowi fantazją, poświęceniem, ale i ze świadomością ogromu ryzyka i odpowiedzialności podejmują nierówną walkę z wrogiem. Początkowo jest ona spontaniczna. Z czasem przeradza się jednak w zorganizowaną i dokładnie planowaną działalność dywersyjną.
X-men: Ewolucja to serial animowany bazujący na komiksach Stana Lee o ludziach posiadających nadprzyrodzone zdolności, jednak nie jest jego wierną adaptacją. Profesor Charles Xavier, potężny telepata i telekinetyk, założył specjalną szkołę dla wszystkich ludzi z nadludzkimi mocami. Pracuje tam wraz z Jean Grey, Cyklopem, Wolverine'em i Storm. Do jego szkoły trafiają nastolatkowie, którzy nie mogą sobie poradzić z nabytymi zdolnościami. Tymczasem potężny Magneto – kiedyś przyjaciel, teraz wróg Xaviera – chce zdominować świat pozostawiając na nim tylko samych mutantów.
Akcja filmu toczy się w grudniu 1944 roku w Ardenach. Sześcioosobowy amerykański pluton zwiadowczy ma za zadanie zająć w lesie stary dworek. Okazuje się, że w pobliżu stacjonuje grupa niemieckich żołnierzy, składająca się ze starców i nastolatków. Wrogowie nie chcą walczyć, pragną się jedynie poddać. Ekranizacja powieści Williama Whartona. Judith
Scenariusz tego filmu jest oparty na autentycznych wydarzeniach. W niemieckim obozie jenieckim, kilka kilometrów od Malmedy dochodzi do zamieszek. W efekcie tego konwojujący jeńców Niemcy otwierają ogień, masakrując około 70 amerykańskich żołnierzy. Kilku z nich udaje się uciec do lasu. Bez pożywienia i broni, w kilkunastostopniowym mrozie i śniegu po kolana usiłują przetrwać i przedrzeć się przez linię frontu do swoich. Po drodze trafiają na zestrzelonego brytyjskiego pilota, który ma istotne informacje na temat rozmieszczenia oddziałów nieprzyjaciela. Muszą dotrzeć do amerykańskiego posterunku, aby przekazać meldunek, który może zaważyć na losach wojny.
Akcja filmu toczy się we Włoszech. Poznajemy historię dwóch osób. Pierwszy z nich jest synem wieśniaka (Gerard Depardieu), drugi właściciela ziemskiego (Robert De Niro). Fabuła filmu skupia się na powstawaniu faszyzmu, reakcji wieśniaków popierających komunizm, oraz na tym, jak te zmiany wpływają na przeznaczenie tych dwóch mężczyzn.
Wiosna 1945 roku. Oddziały I Armii Wojska Polskiego zbliżają się do Wału Pomorskiego. Brnąc przez błoto, zalane leśne trakty mozolnie zbliżają się do Kołobrzegu. Niemcy nie zamierzają poddać się bez walki i zacięcie bronią swych pozycji. Kompania dowodzona przez porucznika Kotarskiego, której radiowy kryptonim brzmi „Jarzębina”, bierze czynny udział w zmaganiach. Żołnierze są już zmęczeni walką. Chcą wracać do swoich najbliższych, marzą o spokojnym, cichym, własnym kawałku ziemi. Po wkroczeniu do Kołobrzegu walki toczą się o każdy dom, każdy pokój, każdy skrawek ziemi. Po ciężkim boju polscy żołnierze wypierają hitlerowców z miasta i dochodzą do Bałtyku. Niestety nie wszyscy. Nie ma wśród nich już porucznika Kotarskiego i wielu jego towarzyszy.
Oddział amerykańskich komandosów zostaje przerzucony na niewielką wyspę na Pacyfiku, gdzie Japończycy ulokowali swoją stację namiarową. W skład grupy desantowej wchodzi odwołany z urlopu młody oficer, ponieważ tylko on potrafi porozumieć się z mieszkańcami wyspy.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…