Filmy szpital, choroba psychiczna

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje szpital, choroba psychiczna. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Tony Soprano mieszka w domku na przedmieściach w New Jersey, jest ojcem rodziny i... szefem miejscowej mafii. Kłopoty w "pracy" i w domu zdają się go przerastać, zwraca się więc o pomoc do lekarki-psychiatry, która nie do końca zdaje sobie sprawę, kim jest jej pacjent. Bijący rekordy oglądalności serial TV, który wyróżniono licznymi nagrodami.
Do wiejskiego kościółka przybywa w ramach resocjalizacji neofaszysta Adam. Ivan, miejscowy pastor, który opiekuje się skazańcami ma specyficzne podejście do bliźnich. Proponuje Adamowi, by zrobił coś dobrego dla innych. Pierwszym zadaniem przybysza ma być upieczenie szarlotki. Jabłka musi zerwać sam z jabłoni rosnącej przed kościołem. Kiedy ptaki, robactwo a nawet pioruny niszczą drzewo, pastor wierzy, że to Szatan wystawia ich na próbę. Adam uważa jednak, że zło nie istnieje, wobec czego sprawcą nieszczęścia może być tylko Pan Bóg. Kiedy pastor popada w kryzys wiary, na plebanię przybywają nieproszeni goście, a chaos sięga zenitu, kiedy okazuje się, kto naprawdę sprowadził plagę na jabłonkę.
Zamordowano dwóch sędziów Sądu Najwyższego. Studentka prawa i energiczny reporter nieświadomie łączą fakty i odkrywają prawdę, którą spisują w dokumencie nazwanym Raport Pelikana. Raport wzbudza sensację wśród pracowników rządu, albowiem zawiera nieporządane fakty.


Ekscentryczny student wyższej szkoły medycznej Hunter "Patch" Adams (Robin Williams) ma dwa marzenia - chce być lekarzem, ale i klownem. Pragnie te dwie profesje połączyć ze sobą, co spotyka się z krytyką ze strony wykładowców. Głosząc wbrew opinii autorytetów medycznych teorię, że śmiech jest zaraźliwy, stawia swoją dalszą karierę pod ogromnym znakiem zapytania. Opuszczając klinikę psychiatryczną, Patch postanawia zostać nadal lekarzem, ale leczyć niekonwencjonalnymi metodami. Do smutnych sal szpitalnych wprowadza zabawki, baloniki, zachęca chorych do śmiechu i opowiadania żartów. Uważa, że drobne schorzenia można uleczyć uśmiechem, cięższe przypadki wyleczy klown. Choć wszyscy lekarze są zdania, że Patch lekceważy medycynę i jej dorobek, to jego wyniki w nauce przeczą ich obawom. Mimo wszystko sam dziekan nie ustaje w wysiłkach, chcąc doprowadzić do wydalenia Adamsa ze studiów.
Nicholson stworzył brawurową kreację wcielając się w postać pisarza Melvina Udalla, cierpiącego na nerwicę natręctw, który ze szczególnym upodobaniem znieważa, obraża, poniża i rani innych. Swe ofiary wybiera na chybił trafił. Nieszczęśni ci, którzy staną mu na drodze. Kiedy jego sąsiad Simon trafia do szpitala, Melvin zmuszony jest zaopiekować się jego psem. Ten nieoczekiwany akt uprzejmości - oraz kelnerka Carol Connelly (Helen Hunt) - sprawią, że Melvin odzyska ludzkie oblicze.
Marzeniem Maxa jest otwarcie własnej myjni samochodowej. Marzeniem Lionela jest zobaczyć wreszcie swoje dziecko, które przyszło na świat w trakcie jego nieobecności w rodzinnym miasteczku. Razem bohaterowie tego wzruszającego filmu tworzą nietypową parę i próbują uczyć się od siebie spojrzenia na świat.
Harvey Pekar jest urzędnikiem w miejscowym szpitalu. W domu nasz bohater czyta, pisze i słucha jazzu. Jego mieszkanie jest wypełnione tysiącami książek i płyt długogrających. Kiedy po latach komiks zaczyna być traktowany jak ważna forma sztuki dla dorosłych nasz bohater postanawia napisać własny. Po raz pierwszy opublikowany w 1976 roku kultowy komiks Harveya zyskuje sławę na całym świecie.
Dr Jack Gallagher, nowo mianowany dyrektor szpitala psychiatrycznego w Los Angeles, znany z niekonwencjonalnych metod leczenia, za wszelką cenę stara się odkryć, co kryje się za objawami leczonych przez siebie pacjentów. Aby prawidłowo zdiagnozować ich przypadłości, próbuje „wejść” w ich umysł. Wierzy, że poznając mechanizm zaburzeń każdego pacjenta uda mu się znaleźć sposób na prawidłową terapię.
Truman Burbank zaczyna zdawać sobie sprawę, że przez całe życie jest głównym bohaterem reality show emitowanego 24 godziny na dobę.

K-PAX

7,8
Chyba każdy z nas czuje się czasem jak kosmita. Kiedy rzeczywistość staje się trudna do zniesienia, ludzie często uciekają w świat własnej imaginacji. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do całkowitego zerwania ze światem realnym, wtedy pomóc może tylko hospitalizacja. Co jednak zrobić z facetem, który nie dość że jest przekonany o swoim nieziemskim pochodzeniu, to jeszcze traktuje to jako coś zupełnie naturalnego, wręcz normalnego? Z takim właśnie przypadkiem musi zmierzyć się dr. Mark Powell (JEFF BRIDGES), wybitny psychiatra, trochę znudzony "szaloną monotonią" swojej codziennej praktyki. Prot (KEVIN SPACEY), bo tak każe o sobie mówić ów pacjent, twierdzi, a właściwie wie, że jest kosmitą. Jak sam mówi, jego rodzinny dom to oddalona o tysiąc lat świetlnych planeta K-PAX, na której życie wygląda zupełnie inaczej niż u nas. Na początku dr. Powell podchodzi do niego, jak do kolejnego "świra", jednak z czasem ze zdziwieniem odkrywa, że w tym co mówi Prot rzeczywiście może być trochę prawdy. Poza tym nie maskowana odmienność tego niezwykłego "człowieka" zaczyna znakomicie wpływać na innych pacjentów szpitala psychiatrycznego. Jego spokój, to, jak rozmawia z ludźmi; często czyni więcej dobrego niż lata terapii. Jednak wszystko co piękne, kiedyś musi się skończyć. Prot twierdzi, że zanim skończy się lato, będzie musiał powrócić na swoją planetę...
Słowa kluczowe

Proszę czekać…